umów się na wizytę

tel. 784 549 456

poza godz. pracy gabinetu:
+48 608 649 449

ProfilaktykaInstruktaż i nadzór nad higieną jamy ustnej

Wizyta 1-sza

Wykwalifikowana higienistka lub lekarz stomatolog w Gabinecie Higieny Jamy Ustnej wykonuje badanie stanu higieny pacjenta wyliczając specjalne wskaźniki higieny. Robi też przegląd kamerą wewnątrzustną aby w powiększeniu na ekranie monitora wspólnie z pacjentem przedyskutować ewentualne niedociągnięcia w higienie. Zarówno wskaźniki jak i zdjęcia z kamery są zapisywane w karcie zdrowia pacjenta.

Po takim badaniu higienistka pomaga w indywidualnym dla każdego pacjenta doborze rodzaju szczotki do zębów, pasty do zębów, płynów, pianek i ewentualnych dodatkowych akcesoriów. Ustala też konieczność i zakres profesjonalnej higieny wykonywanej w gabinecie (podświetlenie i przekierowanie do profesjonalnej higieny)

Następnie higienistka na modelu przeprowadza instruktaż metod szczotkowania zębów, dziąseł i języka. Wykonuje też pokaz posługiwania się dodatkowymi narzędziami pomocnymi w utrzymaniu higieny. Są to szczoteczki interdentalne, nici dentystyczne różnego rodzaju, irygatory itp…

Na tej wizycie higienistka stomatologiczna może wykonać zabiegi profesjonalnej higieny jamy ustnej lub może umówić na kolejną wizytę w celu przeprowadzenia tych zabiegów.

Wizyta 2-ga

Kolejną wizytę higienistka przeprowadza po 1-3 tygodniach od wizyty instruktażowej (w zależności do wyjściowego stanu higieny). Na tej wizycie również wykonuje badanie stanu higieny pacjenta wyliczając wskaźnik higieny oraz wykonuje przegląd kamerą wewnątrzustną. Wyniki tych badań również są zapisywane i porównywane są z wynikami z pierwszej wizyty.

Jeżeli wskażniki uległy znacznej poprawie można wizytę zakończyć umawiając się na wizytę kontrolną za pół roku.

Jeżeli wskaźniki tylko nieznacznie się poprawiły lub nie poprawiły się w ogóle wówczas higienistka wybarwia płytkę nazębną w jamie ustnej pacjentka tak aby stała się ona bardziej widoczna. Następnie Pacjent przeprowadza sam (lub z pomocą higienistki) higienę jamy ustnej (szczotkowanie, szczotkowanie międzyzębowe, nitkowanie). Dodatkowo ponawiany jest pokaz higieny na modelu.

W tym drugim wypadku pacjent może zostać umówiony na kolejną wizytę higienizacyjną po kilku dniach.

Wizyta 3-cia

Przeprowadzana jest tylko w określonych przypadkach ( duża trudność w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej). Jej przebieg jest podobny do przebiegu wizyty 2-giej.

Następnie pacjent jest umawiany na wizytę kontrolną higienizacyjną za pół roku.

Profesjonalna higiena w Gabinecie Higieny Jamy Ustnej

Okresowa profesjonalna higiena jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym może być przeprowadzana 1, 2 lub 3 razy (lub nawet częściej) w roku w zależności od potrzeb higienizacyjnych pacjenta.

Pacjenci mogą wymagać wszystkich elementów profesjonalnej higieny lub tylko niektórych.

Pacjenci utrzymujący bardzo dobrą higienę jamy ustnej mogą nie wykazywać potrzeb w zakresie profesjonalnej higieny.