ProfilaktykaProfesjonalna higiena jamy ustnej przeprowadzana w gabinecie
Profesjonalna higiena jamy ustnej przeprowadzana w gabinecie składa się z następujących zabiegów:
- Skaling naddziąsłowy czyli usuwanie kamienia nazębnego wykonywany przy użyciu skalera za pomocą ultradźwięków lub narzędziami ręcznymi. Kamieniem nazębnym nazywany zmineralizowane, utwardzone osady umiejscowione na powierzchni zęba, a niejednokrotnie również na dziąsłach.
- Piaskowanie osadów wykonywane jest w naszym gabinecie profesjonalną piaskarką firmy EMS (Elektro Medical System) Wykonuje się je za pomocą wodnego spray’u pod ciśnieniem. Spray rozpyla odpowiedni czyszczący proszek (najczęściej dwuwęglan sodu z dodatkami). Strumień wodny kierowany jest umiejętnie pod odpowiednim kątem na powierzchnię zęba. Piaskowanie czyści ząb z lepkich osadów, żółtawych, brązowych lub czarnych nabytych przebarwień. Piaskowaniem można wyczyścić również najtrudniej dostępne miejsca na powierzchni zęba. Jest to zabieg bezpieczny dla zębów – średnica ziarenek czyszczących nie przekracza 120 mikronów.
- Polerowanie przeprowadza się narzędziami obrotowymi na niskich obrotach za pomocą gumek, szczoteczek, tarczek polerskich itp.. z użyciem past polerskich o zróżnicowanej średnicy ziaren, Zabieg ten pozwala na wygładzenie struktury szkliwa, wypolerowanie istniejących w zębie wypełnień, zniesienie mikronierówności i nadanie szkliwu pierwotnej świetlistości. (idealnie gładkie szkliwo w sposób prawidłowy odbija światło)
- Lakowanie to zabieg polegający na „zablokowaniu“ (wypełnieniu) naturalnych bruzd i szczelin na zębach specjalnym preparatem. Powierzchnia zęba staje się wtedy łatwiejsza do czyszczenia, a głębokie bruzdy i szczeliny są niedostępne dla bakterii próchnicotwórczych.
- Lakierowanie jest zabiegiem polegającym na pokryciu zębów specjalnym preparatem w celu zmniejszenia nadwrażliwości zębów. Jest to żel lub lakier zasychający pod wpływem powietrza. Preparaty te zawierają najczęściej związki fluoru. Wtedy jest to metoda nazywana fluoryzacją. Jednakże są też inne metody znoszenia nadwrażliwości. Lekarz lub higienistka może wcierać w ząb preparaty, które wnikają w struktury zęba, a następnie naświetla się je światłem lampy stomatologicznej. Takie zabiegi można powtarzać w odstępach kilku-, kilkunastodniowych w seriach.
- Fluoryzacja to pokrywanie powierzchni zębów specjalnym żelem lub zasychającym pod wpływem powietrza lakierem zawierającymi związki fluoru. Zarówno żel jak i ( w większym stopniu) lakier przez jakiś czas pozostają na zębach i jest to czas potrzebny dla przyswojenia fluoru przez szkliwo. Szkliwo zbudowane z hydroksyapatytów pod wpływem fluoru przebudowuje się we fluoroapatyt, który jest bardziej odporny na odwapnienie pod wpływem kwaśnego środowiska panującego w jamie ustnej. Konieczność i częstotliwość fluoryzacji ustala lekarz po badaniu stanu jamy ustnej pacjenta i po zebraniu wywiadu.
- Laseroterapia to szereg zabiegów leczniczych lub profilaktycznych wykorzystujących światło (promień) lasera medycznego. Procedury biostymulujące pobudzają tkanki organizmu do odnowy, naprawy, pobudzaja mikrokrążenie, przyspieszają regenerację. Procedury lecznicze służą do dezynfekcji kieszonki dziąsłowej, do drobnych zabiegów chirurgicznych jak korekta dziąseł, przecięcie wędzidełek itp… Procedury estetyczne służą do wybielania zebów. Zabieg przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym podczas około godzinnej wizyty.